A Padovai Egyetem Finnugor Tanszéke
- 1. magyar nyelv és irodalom
- 2. finnugor filológia
- 1. a magyar nyelv alaktani és mondattani sajátosságai
- 2. az olasz nyelv hatása a magyarra
- 3. a magyar nyelv olasz nyelvterületen
- 4. az olasz, magyar, finn idiomatikus kifejezések
- 5. a múlt magyar nyelvészei
- 6. a magyar és finn irodalom olasz fogadtatása
- 7. a régi magyar és finn irodalom
- 8. összehasonlító magyar és finn lingvisztika
- 9. a finnugor nyelvek alaktana
- 10. az egyes finnugor nyelvek története
- 11. mordvinisztika
A padovai Magyar nyelv és irodalom, majd Finnugor filológia Tanszék keletkezése 1964-hez kötődik, ugyanis ekkor indult meg prof. Carlo Tagliavini kezdeményezésére a magyar nyelv és irodalom tanítása főszakként. Az első magyar cseretanár prof. Fábián Pál volt, aki hamarosan azután elvállalta a finnugor filólogia tanítását is. Prof. Fábiánt 1969-ben prof. Sallay Géza követte a tanszékvezetői poszton; Sallay utódai Fogarasi Miklós, Szabó Győző és Dezső László professzorok voltak. 1999 óta Danilo Gheno a finnugor filológia professzora, valamint a magyar nyelv és irodalom megbízott tanára.
Az elmúlt években tanulmányi programunkat a bolognai típusú képzési rendszer bachelor -master (BAMA) követelményeinek megfelelően megújítottuk. Az első tanév programjában kiemelt helyet kap a nyelvtanítás, mely kezdő szintről indul azzal a célkitűzéssel, hogy három éven belül diákjaink már elég jól tudjanak olvasni-írni magyarul, valamint képesek legyenek egy magyarországi egyetemen néhány hónapra bekapcsolódni a magyar nyelven folyó képzésbe. Az első évben a hallgatók az intenzív nyelvtanulás mellett irodalomtörténeti áttekintést kapnak. A második és harmadik tanévben folytatódik a nyelv- és irodalomtanulás, kiegészítve a finnugor nyelvészeti-néprajzi tanulmányozással. Ezeken az órákon a diákok önálló munkája egyre fontosabbá válik referátumok és dolgozatok formájában. A hároméves ún. laurea breve-képzés (bachelor) után, mely inkább a gyakorlati ismeretek és készségek elsajátítására és fejlesztésére irányul, a továbbjutók kétéves ún. laurea magistrale-képzés (master) keretében mélyíthetik el elméleti jellegű nyelvészeti, irodalmi ill. művelődéstörténeti tudásukat és bevezetést kaphatnak az önálló kutatói munkába. Mind a laurea breve-, mind a laurea magistrale-képzés szakdolgozat írásával zárul. A teljes képzés túlnyomórészt olasz nyelven folyik.
A posztgraduális képzést a Padovai Egyetemen nyelvészettel illetve irodalomtudománnyal foglalkozó kutató egység irányítja. Jelenleg két volt tanítványunk foglalkozik disszertációjának elkészítésével, mindkettő nyelvészeti témáról.
Tanszékünk munkatársai rendszeresen publikálnak a Padovai Egyetem hagyományosan előállított nyelvészeti folyóiratában (Quaderni Patavini di Linguistica) vagy a Padua Working Papers internetes lapon ; időszakosan nemzetközi szimpóziumokat szerveznek: az utolsó (olasz-magyar) találkozó 2003-ban volt. A magyarországi és az európai hungarológiával is kapcsolatot tartunk főleg az Erasmus-Socrates keretében. Partnereink a következő egyetemek: Budapest, Debrecen, Pécs, Piliscsaba, Szeged, Bécs, Hamburg, Jyväskylä, Párizs (Sorbonne Nouvelle) és Tartu. A magyarországi egyetemekről minden évben oktatók jönnek hozzánk.
Prof. Dr. Danilo Gheno tanszékvezető
1944. május 8-án született Romano d’Ezzelino-ban (Vicenza, Olaszország).
1950-1963 d’Ezzelino és Bassano del Grappa (Vicenza)
Szakmai életrajz:
1961. augusztus 5-én született Barcson
1979 érettségi Kaposváron
2007
A nyelv szerepe a kultúra, a nép és a nemzet azonosságtudatának alakításában. In: Nyelv, nemzet, identitás. A VI. Nemzetközi Hungarológiai Kongresszus (Debrecen, 2006. aug. 22-26) nyelvészeti előadásai, I. k., Budapest-Debrecen, Magyarságtudományi Társaság: 125-139. Il progetto ‘Vocabolario delle reggenze ungherese-italiano’. Problematiche di ordine linguistico sorte nel corso dell’elaborazione. In: Miscellanea di studi offerti a Laura Vanelli da amici e allievi padovani, Udine, Forum, 283-292.